Автор тексту - Кароль Чілімонюк, відповідальний за глобальну експансію в Tools for Humanity, глобальній технологічної компанії, що базується в Німеччині та Каліфорнії (США), керувала початковою розробкою World і продовжує підтримувати World App, але є повністю незалежною від Worldcoin Foundation.
World — проєкт, створений Семом Альтманом та Алексом Бланіа, швидко набуває популярності серед української громади в Європі. Це технологічне рішення підтверджує, що інтернет-користувачі є людьми, а не ботами, при цьому дозволяє їм зберігати анонімність
Всесвітню мережу World, — проєкт, створений Семом Альтманом та Алексом Бланіа, — запустили влітку 2023 року і наразі вона налічує 11 млн унікальних осіб з більш ніж 40 країн світу. Ці люди мають підтверджений ідентифікатор World ID, який дає їм можливість довести свою людську сутність — не ідентичність — в інтернеті. Тобто конкретний інтернет-користувач може підтвердити, що є людиною, а не ботом, і при цьому зберегти совю анонімність.
Що таке World чи потрібне це світу?
Оскільки штучний інтелект продовжує вдосконалювати імітацію людського спілкування та взаємодії, потреба у підтвердженні реальності особи людини стає все нагальнішою. ШІ стрімко розвивається, і вже сьогодні не існує жодних гарантій, що в месенджері, у грі або в інтернет-магазині розмову веде людина, а не бот. Механізм CAPTCHA, поки що достатньо дієвий для розрізнення людей і ботів, з розвитком ШІ потрібно буде замінити більш ефективними інструментами. World пропонує безкоштовний транснаціональний цифровий паспорт (World ID), який засвідчує, що його власник — унікальна людина, а не бот, і в той же час забезпечує повну анонімність. World ID вже інтегрований у такі платформи, як Discord, Minecraft, Telegram та Reddit.
Новий суперапп World App
World — це не лише посвідчення особи World ID. World App — це цифровий гаманець, який завантажили 23 млн осіб. Що важливо — ним можна користуватися на більшій частині території України. У World App доступний цілий ряд корисних інструментів (міні-застосунків), створених для повсякденних потреб, які разом утворюють один повноцінний суперапп «для всього». Міжнародні розробники (в тому числі й українські) можуть працювати над створенням власних міні-додатків на його основі, адже це рішення з відкритим вихідним кодом.
Навіщо World українській громаді в Польщі?
Все більше країн надають своїм громадянам цифрові посвідчення особи та реалізують з їх домогою корисні сервіси.
Українці ж — одна з найбільш технологічно-свідомих націй у Європі. Державний мобільний застосунок для електронних послуг «Дія», яким користується 21 млн громадян, є одним з найпрогресивніших у своїй ніші, адже дозволяє українцям вирішувати численні формальні запити онлайн, що особливо важливо під час війни. Останнім часом попит на «цифрові» послуги, які передбачають підтвердження людської сутності, спостерігається і серед української громади в Польщі.
З осені 2024 року, щоб отримати верифікований World ID у Польщі, українці (і не лише вони) можуть відвідати одну з 35 локацій World Space. Фізична присутність на місці є обов'язковою, оскільки необхідно сфотографувати райдужну оболонку ока — яка є унікальною для кожної людини — за допомогою Orb, сучасної вдосконаленої камери, яка перевіряє унікальність людини.
Покрокова процедура отримання World ID наступна:
- Треба завантажити застосунок World App.
- За допомогою застосунку знайти офлайн-локацію World та особисто підтвердити, що зявник — людина.
- Для цього потрібно відвідати World Space і сфотографуватися.
- Після успішної верифікації особистий World ID буде згенеровано та збережено у додатку World App на смартфоні заявника.
Безпека та прозорість
World використовує чимало методів захисту для забезпечення безпеки даних власників ID. Серед них — технології, що зберігають конфіденційність, включаючи протокол конфіденційного обчислення (SMPC) і метод доказів з нульовим знанням (ZKP).
World ID — це «цифровий паспорт», який зберігається локально на смартфоні і дозволяє верифікувати себе в Інтернеті, довести, що власник смартфону є унікальною людиною (а не ботом) для спрощеної онлайн-перевірки, наприклад, для входу в соціальні додатки або забезпечення доброчесної онлайн-активності (голосування або купівлі квитків на концерти).
При цьому персональні дані особи нікому не передаються. Верифікований World ID не збирає і не прив'язується до ідентифікаторів, таких як ім'я або електронна пошта, не посилається на дані про транзакції в гаманцях і не розкриває, чий саме World ID використовується. Тобто люди можуть використовувати World ID в різних застосунках і в той же час бути впевненими, що ці додатки не відстежуватимуть їхню активність, адже концепція World — це мінімізація даних і відсутність збереження ідентифікаційної інформації.
Українська спільнота — технологічно-обізнана і чудово розуміє глобальну проблему, спричинену ботами. І що глибше українці занурюватимуться в цифровий світ, тим більше вони потребуватимуть технологічних рішень, аби почуватися в безпеці і зберігати конфіденційність.