Вчені змогли за допомогою клітинного репрограмування повернути зір мавпам зі штучно викликаним порушенням зорових нервів. Це ще на крок наближує людство до рецепту одвічної молодості.
Боротьба зі старінням
Клітинне репрограмування - один з підходів до старіння, що фокусується на одній з причин старіння в моделі Hallmarks of aging, - порушення епігеному. Дехто, як наприклад Девід Сінклер, один з авторів дослідження і співзасновник Life Biosciences, вважають, що порушення епігеному - це основна причина старіння, і вплив на неї автоматично вплине і на всі інші причини старіння.
Ця точка зору ще потребує підтвердження, але програми з клітинного репрограмування отримують багато уваги від інвесторів. Безос і Мільнер вклалися в Altos Labs. CEO OpenAI Сем Альтман вклав, як він каже, практично всі наявні вільні гроші у дві компанії: в Helion, що розробляє ядерний синтез, - $375 млн, і в Retro Biosciences, що розробляє, в тому числі, клітинне репрограмування - $180 млн. Крім цих двох, є й інші стартапи з сумами в районі 100 млн.
Сінклер, що вивчає старіння у своїй лабораторії в Гарвардській медичній школі, мабуть, один з двох головних вчених у світі (разом з Обрі Ді Греєм), які просувають боротьбу зі старінням. Раніше цього року він з командою дослідників випустив роботу, присвячену епігенетичній теорії старіння. А в 2020 році спосіб, випробуваний цього разу на мавпах, він успішно випробував на мишах з пошкодженням оптичного нерва.
Випробування на мавпах
Цього разу за допомогою лазера вчені завдавали ушкодження очам мавп. Мавпи демонстрували зниження ключових параметрів зору, типове для людей з ішемічною невропатією зорового нерва, включаючи результати електроретиноограми, томографії та ін.
Наступного дня мавпи отримували внутрішньоочні ін'єкції вірусних векторів з трьома з чотирьох факторів Яманакі.
Факторами Яманакі називають коктейль з білків, які перепрограмують дорослі клітини в універсальні стовбурові клітини, за відкриття цих білків біолог з Кіотського університету Синія Яманака отримав частину Нобелівської премії з медицини.
Активація факторів проводилася за допомогою доксицикліну, який мавпи приймали систематично до кінця дослідження. Мавпи, які отримали фактори Яманакі, показали значні поліпшення за результатами електроретинограми. У них також збільшилася кількість пучків аксонів.
На жаль, подробицями, цифрами і графіками дослідники поки не поділилися. З усього цього можна винести головне. Жодними найсучаснішими методами подібні пошкодження нервів не лікуються. Репрограмування омолодило клітини і дозволило їм відновитися. Це великий крок до початку випробувань на людях, але за великим рахунком, це не про зорові невропатії і навіть не про зір. Ті ж самі методи можно застосовувати до інших тканин, можливо, навіть до всього організму. А значить, людство на крок ближче підібралося до рецепту одвічної молодості.