8 тисяч українців в опитуванні сервісу пошуку роботи поділилися своїм ставленням до зміни професії. 71% із них змінили чи готові міняти фах, а найважливішим фактором при виборі нової сфери назвали рівень зарплатні. Чи співпадають очікування українських робітників з поточною ситуацією на ринку праці у вересні — в дослідженні OLX Робота.
За якими критеріями українці обирають нову сферу роботи?
Результати вересневого опитування на OLX Робота показали, що понад 22% українців вже змінили професію в період воєнного часу, а майже 49% опитаних знаходяться в пошуку роботи та готові перепрофілюватися.
Основними способами пошуку вакансій для всіх опитаних респондентів стали онлайн-платформи (60% респондентів) та знайомі (20% респондентів). Менше всього українці зверталися в державну службу зайнятості (5% респондентів).
Найбільш готовими змінити сферу своєї професійної діяльності, виявилися пошукачі у віці 25-44 років (68% респондентів). При цьому, опановувати новий фах готові майже порівну як жінки, так і чоловіки.
Українці, які ще шукають роботу, вказали, що найбільш вагомим фактором у виборі нової сфери з коефіцієнтом 5,3 став рівень зарплати. Натомість можливість брати додаткові зміни, щоб заробити більше грошей, за середньою оцінкою респондентів найменше впливатиме на вибір спеціальності (коефіцієнт склав 3,11).
Кого шукають роботодавці та скільки готові платити?
Опитування свідчить, що і українці, які вже змінили напрям професійної діяльності, і ті, які лише шукають нову роботу, обирають однакові сфери:
- роздрібна торгівля/продажі/закупки;
- логістика/склад/доставка;
- виробництво/робітничі спеціальності.
В середньому пошукачі хочуть отримувати за свою роботу від 10 до 20 тисяч гривень на місяць. У свою чергу, в цих категоріях роботодавці готові наймати людей без досвіду, а рівень зарплатні знаходиться в діапазоні від 9 до 28 тисяч гривень. Тож пропозиція на ринку подекуди навіть перевищує очікування кандидатів.
Так, у сфері «Роздрібна торгівля/продажі/закупки» на OLX Робота найчастіше шукають менеджерів з продажу (911 вакансій) та продавців (869 вакансій). Їм у середньому готові платити від 10 до 15,5 тисяч гривень.
Щодо сфери «Логістика/Склад/Доставка», тут без досвіду найчастіше пропонують роботу водіям (705 вакансій) і таксистам (373 вакансій), але за наявності водійського посвідчення. Наприклад, далекобійникам в середньому платять 44 тисячі гривень, а от водіям таксі — 25 тисяч гривень.
У сфері «Виробництво/робітничі спеціальності» найбільший попит на швачок. Без досвіду роботи роботодавці готові платити 13,5 тисяч гривень. Для тих українців, які не визначилися з фахом — на OLX є майже 100 вакансій для різноробочих, і на такій роботі можна заробляти 12 тисяч гривень щомісяця.
Станом на першу половину вересня 2022 року найбільше вакансій без досвіду роботи у згаданих сферах на Київщині — 30%. Майже однакова кількість пропозицій роботи — 10% та 9 % — у Дніпропетровській та Одеській областях. Трохи менше — 7% та 6% фахівців — потребують у Львівській та Чернівецькій областях.
Як підготуватися до зміни професії?
Якщо ви твердо вирішили змінити сферу своєї професійної діяльності, фахівці Асоціації інноваційної та цифрової освіти пропонують вам наступний алгоритм дій:
- Отримайте максимально повну інформацію про сфери, які є на ринку і які зараз активно розвиваються.
- Побудуйте уявну матрицю цікаво/нецікаво, перспективно/неперспективно.
- Виділіть 10 пріоритетних напрямів.
- Співставте власні знання, навички та досвід і спробуйте «відчути» або змоделювати свою можливу роль у кожній сфері.
- Оберіть 3 основні напрями, які максимально відповідають баченню вашого майбутнього.
Скласти перелік професій, які максимально відповідають типу інтелекту та типу особистості можна за допомогою тестування на спеціалізованих платформах. Наприклад, Платформа з профорієнтації та побудови кар’єри Міністерства освіти і науки України www.hryoutest.in.ua (для молоді) або Штучний інтелект виявлення здібностей до професій www.interactive-resume.in.ua (для дорослих). Обидві платформи безкоштовні для користування.