Наші діти навчаються професій, які ще не створені: технологічна ера змінить усе / Все новости / Главная

Світовий ринок праці на порозі революційних змін. Згідно з останнім звітом Всесвітнього економічного форуму «Майбутнє професій», 65% дітей, які сьогодні навчаються у школі, в майбутньому працюватимуть за професіями, які ще не створені. Технологічні досягнення, як-от розвиток штучного інтелекту (AI), квантових обчислень та новітніх технологій, вже змінюють традиційні підходи до працевлаштування. Тож постає важливе питання: як покоління зумерів адаптується до цих нових викликів на ринку праці?

Трансформація ринку праці стає неминучою, і докази цього дедалі переконливіші. За даними звіту Всесвітнього економічного форуму «Майбутнє професій», 65% дітей, які зараз починають навчання у школі, в майбутньому працюватимуть за професіями, що поки не існують. Змінюються і пріоритети молоді: згідно з дослідженням Gallup, опублікованим у 2023 році в Harvard Business Review, у США все більше молодих людей втрачають інтерес до традиційних дипломів. 

 

У відповідь на ці зміни міжнародні компанії адаптують свої підходи, надаючи перевагу навичкам замість формальної освіти. Наприклад, стажування у Google, орієнтовані на практичний досвід, відкривають двері до роботи у провідних корпораціях, як-от Amazon і Microsoft, навіть для тих, хто не має традиційної освіти.

 

Освіта в епоху змін

Традиційні системи освіти не встигають за викликами, які диктують платформи на кшталт TikTok, YouTube і стрімкий розвиток галузей на основі штучного інтелекту. У таких країнах, як Південна Корея та Малайзія, уже впроваджують програми, які готують молодь до роботи в цифрову еру. Наприклад, корейські школи інтегрують ШІ до навчального процесу, а Німеччина довела ефективність дуальної освіти: 92% її випускників отримують роботу.

Зумери: покоління гнучкості

Старша частина покоління зумерів (24-29 років), яка вже вийшла на ринок праці, масово зіткнулася з тим, що традиційна система освіти часто не відповідає реальним вимогам сучасних професій. Це підштовхнуло багатьох шукати альтернативні формати навчання та гнучкі форми зайнятості. Згідно з дослідженням «Портрет фрилансера 2024», підготовленим платформою Freelancehunt, найпопулярніші професії серед цієї групи — дизайнери (41,8%), програмісти (19,5%), копірайтери (11,2%) та маркетологи (7,7%).

Фриланс дозволяє представникам покоління зумерів займатися проєктами, які відповідають їхнім інтересам, і водночас зберігати баланс між роботою та особистим життям. Багато хто з них постійно оновлює навички та проходить онлайн-курси, щоб встигати за швидкими змінами на ринку та впровадженням нових технологій.

«Фриланс дуже популярний серед покоління зумерів, оскільки дозволяє їм поєднувати особисті цілі та професійний розвиток», — зазначає Олег Топчій, засновник Freelancehunt. «Покоління зумерів прагне подорожувати, насолоджуватися життям і свободою, чітко відокремлюючи роботу від задоволень. Це те, чого ми можемо у них навчитися», — додає він.

Гнучкість проти винагороди

Звіт «Mind the Gap — How Gen Z is Disrupting the Workplace in 2024», підготовлений компанією Jabra, підкреслює, що гнучкість роботи є ключовою для покоління зумерів. У дослідженні, проведеному в 14 країнах, 35% респондентів назвали гнучкість найважливішим критерієм вибору роботи, навіть випереджаючи значення заробітної плати (4%). 

Парадокс покоління зумерів: задоволеність і вигорання

Хоча покоління зумерів загалом задоволене своєю роботою, воно часто стикається з професійним вигоранням. Згідно з даними звіту Jabra, 70% респондентів цієї групи задоволені своєю роботою, але водночас 52% переживають вигорання. В Україні, за даними Freelancehunt, 44% зумерів відчувають вигорання, хоча лише 35% планують змінити роботу впродовж наступного року.

Куди нас приведе ШІ?

Попри появу нових спеціалізацій і професій, революція штучного інтелекту (ШІ) набирає обертів переважно завдяки його використанню спеціалістами, які вже активно працюють. ШІ застосовують як у професійній діяльності, так і в особистому житті. Часто нові технології інтегрують у традиційні професії, що сприяє розвитку спеціалістів.

На сьогодні 69,7% спеціалістів активно використовують ШІ у своїй роботі, ще 17,6% планують розпочати його використання. Лише незначна кількість професій поки що не залучила штучний інтелект, але, здається, це питання часу.

 

Похожие новости
Комментарии

comments powered by Disqus
Мы в социальных сетях: