За даними Viber у 2025 році, понад 80 тисяч українців стикалися з кібершахрайством. У подорожах ризики зростають: до онлайн-загроз додається можливість втратити смартфон, ненавмисне відкрити доступ до акаунтів чи зловити вірус через публічний Wi-Fi. Як запобігти витоку даних, що варто памʼятати у мандрівці та що робити при втраті смартфона — Viber зібрав головні поради.
До подорожі: як убезпечити свої дані та смартфон заздалегідь
- Налаштуйте локатор телефону та паролі. Переконайтеся, що на вашому пристрої активована функція пошуку за локацією (через “Служби локації” на iOS або “Місцезнаходження” на Android). Це дозволить швидко знайти телефон, якщо його було втрачено. Також встановіть надійний пароль, графічний ключ або біометричний захист (відбиток пальця, Face ID), якщо ще не налаштували його. Це базовий, але ефективний рівень безпеки.
- Зберігайте копії документів. Зробіть паперові копії усіх критично важливих документів для подорожі — паспорт, квитки, підтвердження бронювання тощо. Так втрата пристрою не зіпсує всіх планів. Також корисно мати цифрові копії цих документів на планшеті / ноутбуці або в надійному хмарному сховищі, до якого ви маєте доступ з будь-якого пристрою.
- Активуйте двофакторну перевірку. Для всіх акаунтів – пошти, соціальних мереж, банківських застосунків, месенджерів, увімкніть двофакторну автентифікацію. Це додатковий рівень захисту, який вимагає підтвердження входу в обліковий запис через інший пристрій, пароль або код у СМС. У Viber це можна зробити в Параметри → Конфіденційність → Двоетапна перевірка.
- Встановіть паролі на телефон та на чати. У Viber можна приховати чати, щоби навіть у разі фізичного потрапляння смартфона в руки зловмисників дані залишалися в безпеці. Для цього оберіть потрібний чат → натисніть Сховати чат → Введіть PIN-код.
Правила безпеки в подорожі
- Будьте обережними з публічними Wi-Fi. Відкриті мережі Wi-Fi у кафе, на вокзалах та в готелях можуть бути небезпечними. Шахраї можуть створювати фейкові точки доступу, щоби перехоплювати дані. Уникайте введення логінів та паролів, проведення фінансових операцій, підключившись до публічного Wi-Fi. Якщо є така можливість, використовуйте мобільний інтернет або VPN.
- Перевіряйте активні сесії. Якщо ви заходите у свої акаунти з чужих пристроїв у публічних місцях, не забувайте вийти з облікового запису. У Viber ви можете перевірити активні сесії на інших пристроях через Параметри → Обліковий запис → Компʼютер і планшети, та припинити всі зайві сесії. До речі, у цьому ж розділі ви можете зробити Резервну копію Viber, щоби легко відновити чати у разі втрати пристрою.
- Уникайте публічних USB-портів. Зловмисники можуть використовувати зарядні станції в публічних місцях для так званого "juice jacking" – викрадення даних або встановлення шкідливого програмного забезпечення на пристрій. Краще користуватися портативним зарядним пристроєм (павербанк) або заряджатися від власної розетки.
Перші дії при втраті або крадіжці телефону
- Заблокуйте SIM-карту. Це перше і найважливіше. Зв'яжіться зі своїм мобільним оператором і попросіть заблокувати вашу SIM-карту. Це унеможливить використання вашого номера для доступу до банківських застосунків, соціальних мереж та інших сервісів.
- Заблокуйте телефон через "Знайти мій пристрій". Якщо ви заздалегідь налаштували функцію пошуку смартфона, скористайтеся нею з іншого пристрою (комп'ютера, планшета). Це дозволить дистанційно заблокувати телефон, стерти з нього дані та визначити його місцезнаходження.
- Видаліть або деактивуйте облікові записи. Щоби заблокувати обліковий запис на втраченому пристрої, звʼяжіться зі службами підтримки відповідних застосунків і месенджерів. У Viber це можна зробити, заповнивши відповідну форму на сайті.
Цифрова безпека — останнє, про що хочеться піклуватися в подорожі. Вищезгадані поради допоможуть швидко та легко налаштувати захист даних, убезпечуючи себе від неприємностей у відпустці або бізнес-поїздці.