Юридична консультація: що треба знати українцям у Польщі? / Все новости / Главная

Українці, які вимушено виїхали зі своєї країни через російську агресію, зіткнулися з численними проблемами, з якими важко впоратися самостійно, особливо у новому середовищі. Одна з основних проблем - це відсутність інформації про правову підтримку та допомогу, яку українці можуть отримати в країні свого перебування. Тож міжнародна неурядова організація United for Ukraine спільно з юристкою Мариною Скарбек-Козєтульською у матеріалі нижче поділились корисною інформацією, яка може допомогти українцям розібратися в юридичних тонкощах країни перебування, зокрема в тому, на яку допомогу вони можуть розраховувати. 

Народження дітей у Польщі

Українські жінки змушені  народжувати   дітей за кордоном, шукаючи прихистку через військові дії в Україні, зокрема в Польщі. Проте далеко не всі з них знають як у цьому разі правильно скористатися допомогою, яку надає польська влада. Тож Марина Скарбек-Козєтульська, яка сама народила у Польщі трьох дітей, ділиться знаннями у правових аспектах не лише як юрист, а й на основі прямого власного досвіду.

Перше, що вона радить вагітним жінкам, які прибувають до Польщі, — це обов’язково отримати тимчасовий захист. Цей статус дозволяє переселенцям претендувати на численні варіанти підтримки, в тому числі й допомогу під час вагітності та народження дитини. В такому разі усі видатки щодо опіки вагітної переселенки та її медичної підтримки, включно з послугами пологового будинку, бере на себе польська держава. При цьому необхідно стати на облік до 12 тижня вагітності — це важливо, оскільки це умова отримання фінансової допомоги.

Після народження дитини жінка перебуватиме в лікарні від 1 до 3 днів, залежно від медичних показів, а при виписці отримає відповідні документи про народження дитини. З ними треба йти до міського або районного органу влади (urząd miasta або urząd dzielnicy), де можна зареєструвати дитину, надати їй ім’я, вписати дані батьків та отримати свідоцтво про народження. Опісля можна подавати документи на фінансову допомогу, яка нині у Польщі складає 500 злотих (близько 4200 грн), а з 1 січня 2024 року збільшиться до 800 злотих (близько 6800 грн). Така допомога виплачується щомісячно до моменту, поки дитина не досягне віку 18 років, і надається незалежно від фінансових умов та доходів батьків. Якщо ж доходи родини з новонародженою дитиною вкрай низькі, можна претендувати на додаткову щомісячну допомогу — до 125 злотих (близько 1000 грн). Також на дитину віком від одного до трьох років існують виплати у двох варіантах: 12 місяців по 1000 злотих, або 24 місяці по 500 злотих. Загалом це складає чималу суму, що дорівнює близько 100 тисяч гривень.

До того ж здебільшого українки у Польщі не отримують декретних виплат, оскільки перед народженням дитини вони переважно не працюють в країні тимчасового перебування. Проте такі жінки мають право на отримання одноразової допомоги при народженні дитини, яка називається «бечікове» (becikowe) і складає 1000 злотих (близько 8500 грн).

Оформити усі ці види допомоги на дитину можна в місцевому закладі соціального страхування (ZUS), де зазвичай є працівники, які розмовляють українською. Вони нададуть детальні інструкції, які документи треба підготувати і які форми заповнити, щоб отримати виплати. Відеоінструкції з цього питання можна знайти на сторінці zus.pl.

Тим українкам, які збираються залишатися в Польщі на досить тривалий час, пані Марина радить одразу подавати документи на зарахування до żłóbka —  аналогом в Україні є ясла, - куди ходять діти віком від одного до трьох років. У Польщі до таких закладів і досі існують черги, тому найкраще подбати про  запис заздалегідь, тобто одразу після народження дитини.

Смерть за кордоном

На жаль, українці за кордоном стикаються не лише з приємними турботами, пов’язаними з народженням дітей. При втраті близьких у Польщі доводиться вирішувати багато питань, пов’язаних зі смертю людини. В такій ситуації треба одразу повідомити лікаря, який видасть свідоцтво про смерть, а також довести до відома українське посольство або консульство.

Якщо померла людина працювала у Польщі та платила там податки, її родичі можуть претендувати на допомогу на похорон, по яку треба звернутися до закладу соціального страхування (ZUS). В разі, якщо родина вирішила поховати небіжчика в Україні, знадобиться пройти ряд бюрократичних процесів.  Крім того, транспортування тіла є складним та витратним процесом, кошти на який становлять від 1500 до 2000 євро. Для цього зазвичай залучають спеціалізовані ритуальні фірми, оскільки самостійно отримати всі необхідні дозволи та організувати перевезення дуже важко. Юристка радить скористатися їхніми послугами, оскільки самотужки зробити все дуже складно. Якщо ж помирає самотня людина або її родичів не можуть знайти, похованням опікується польська влада.

Пересування в Польщі на власному авто

Часто в українців також виникають запитання, пов’язані з пересуванням у Польщі на власному авто. Сама процедура в’їзду в країну не викликає труднощів: українські водійські права та техпаспорт транспортного засобу визнаються у Польщі так само як і в інших країнах Євросоюзу. А особливу увагу варто звернути на оформлення страхового поліса, адже «Зелена карта», необхідна при в’їзді, має дуже обмежений термін дії. Надалі дуже важливо переоформити страховку і подбати про це заздалегідь, оскільки перерва в дії поліса навіть на день-два потягне за собою солідні штрафи.

Після 6 місяців перебування автомобіля в Польщі за законом потрібно перереєструвати його у місцевих органах. Однак на практиці жодні стягнення за неоформлене в країні авто не накладаються. Проблеми можуть виникнути, якщо ви захочете продати свою машину, тоді перереєстрація буде вже точно обов’язковою.

Також треба звернути особливу увагу на дотримання правил дорожнього руху, адже штрафи за порушення у Польщі є чималими. Після торішнього підвищення стягнення, скажімо, за перевищення швидкості можуть складати тисячу, а то й кілька тисяч злотих. Так само зросли й штрафи за інші види порушень. Тож потрібно дотримуватися правил дорожнього руху, тим паче не нехтувати своєю безпекою і не завдавати шкоди іншим.

 

Похожие новости
Комментарии

comments powered by Disqus
Мы в социальных сетях: