На початку грудня відбулася щорічна онлайн-конференція доменної індустрії UADOM 2022, присвячена 30-річчю українського національного домену UA. Однією з тем конференції стала дерусифікація доменних імен. Ініціативу, запропоновану директором Cityhost.ua Олегом Рівтіним, підтримали присутні адміністратори та реєстратори.
Історія русифікованих географічних доменів почалася на початку 90-х років разом з появою національної зони UA. Частина доменів для обласних центрів були транслітеровані з російської мови — передусім через те, що на той момент не існувало офіційно затвердженої транслітерації з української. Так з’явилися kiev.ua, kharkov.ua, odessa.ua та інші (загалом 9 доменних зон другого рівня). З часом почали з’являтися аналогічні адреси з українською транслітерацією — kyiv.ua, kharkiv.ua, odesa.ua тощо. Але незважаючи на те, що українські аналоги існують багато років, російськомовні домени переважають у реєстрації. Причому ця різниця може сягати тисяч адрес, а у випадку зі столичним доменом — десятків тисяч.
На діаграмі можна побачити, що кількість існуючих доменів у зоні kiev.ua станом на 1 листопада 2022 року коливається в межах 38-39 тисяч, тоді як україномовна зона kyiv.ua налічує всього 2000 доменів.
Український провайдер та реєстратор доменних імен Cityhost.ua запустив ініціативу з дерусифікації доменних імен влітку 2022 року. В той же час директор Олег Рівтін звернувся зі своєї Фейсбук-сторінки до колег-реєстраторів із пропозицією долучитися до кампанії, спрямованої на зменшення російськомовних адрес в українському інтернеті. Він запропонував колегам популяризувати домени з правильною транслітерацією та припинити реєстрацію нових імен в зросійщених зонах. Крім того, була започаткована інформаційна кампанія, завдяки якій в мережі з’явилося більше 50 публікацій, присвячених проблемі.
Втім, така лагідна українізація принесла лише часткові плоди — доменів з правильною транслітерацією стало більше, але й російськомовні зони продовжують стабільно зростати. Тому над вирішенням цього питання потрібно працювати спільно всім українським адміністраторам і реєстраторам доменних імен.
На конференції було озвучено такий перелік пропозицій:
- Проведення кампаній з популяризації україномовних доменних зон.
- Пропозиція для існуючих клієнтів можливості зареєструвати правильний домен замість зросійщеного.
- Прибрати можливість зареєструвати нові русифіковані домени, але залишити доступним продовження вже існуючих.
- Створити сайт, який допоможе користувачам перевірити, чи не перебуває адреса, яку вони бажають зареєструвати, в русифікованій зоні, та отримати рекомендації з реєстрації україномовного аналогу.
- Створити спільну робочу групу для розробки стратегії українізації доменних імен.
Відео конференції: https://uadom.cctld.ua/?webcast
Присутні колеги підтримали ідею почати активно працювати над проблемою та створити робочу групу. Важлива думка, яка була озвучена під час обговорення — зробити процес максимально щадним для клієнтів, адже серед них є чимало власників, які багато років інвестували у свої домени. Це означає, що не може бути мови про закриття зросійщених доменних зон, а тільки про поступовий перехід до українських доменів, який може тривати роками. І хоча процес може завершитися не скоро, головне — щоб він розпочався та активно підтримувався компаніями, які працюють з користувачами та надають для них доменні імена.