Топ-4 правових запитів від українців у Польщі: як вирішувати? / Все новости / Главная

Численні українці під час війни опинилися в незвичних умовах далеко за межами своєї Батьківщини. Тож United for Ukraine, заснована з метою допомогти переселенцям, створила інформаційну платформу, яка охоплює широкий спектр важливих питань, серед яких імміграція, фінансова підтримка, соціальна інтеграція, освіта, психологічна підтримка, правова допомога, час від часу – допомога у наданні тимчасового житла та експертні консультації.

На актуальні запити українців, які тимчасово проживають у Польщі, відповідає юристка, член Варшавської асоціації адвокатів Марина Скарбек-Козєтульська. Серед іншого вона має великий досвід роботи у сфері трудового, цивільного та міграційного прав, зокрема в легалізації й адаптації перебування іноземців, а також оформленні віз та запрошень.

Тимчасовий захист

За словами Марини, якщо на початку війни більшість запитів від українців стосувалися саме в’їзду до Польщі, то нині наші громадяни потребують вирішення питань, пов’язаних з тимчасовим захистом. Річ у тім, що за наявності мінімального набору необхідних документів такий захист у Польщі досить легко отримати, але так само легко його і втратити. Це може статися в тому разі, якщо громадяни України виїжджають за межі Польщі на термін, більш ніж 30 днів. І тут багато хто робить помилку: часто українці вирушають за межі польського кордону на значно менші строки, однак потім не можуть довести, що від'їжджали лише на декілька днів, а тому втрачають тимчасовий захист, а разом з ним — і фінансову допомогу або право на безоплатне відвідання лікаря. Тому юристи передусім радять щонайменше зберігати квитки після поїздки, а також у разі повернення до Польщі обов’язково повідомляти на кордоні, що ви повертаєтеся як мігрант, який рятується від війни.

Тут варто звернути увагу на певні юридичні та практичні розбіжності між тимчасовим захистом і статусом біженця. Останній існував завжди, він регулюється міжнародними законами й має конкретну та досить складну процедуру оформлення. Біженці до того ж повинні мешкати лише в конкретних місцях, визначених польською владою. Вони не мають права ні на переміщення до інших країн Європи, ні навіть на легальне працевлаштування. Очевидно, що для мільйонів переселенців з України статус біженця створив би величезні незручності, а для багатьох з них — взагалі б унеможливив перебування в Польщі. Тому після початку повномасштабної війни в Україні директивою Євросоюзу було започатковано тимчасовий захист, який не лише передбачає швидшу і легшу процедуру оформлення, але й надає значно більші права та можливості. Це доступ до ринку праці, включно з підприємницькою діяльністю, можливість отримання медичної допомоги і надання фінансової підтримки. До речі, тимчасовим захистом у Польщі можуть скористатися не лише українці, а й громадяни інших країн за умови, якщо вони перебувають у шлюбі з  громадянами України.

Програма «40+»

Серед найбільш актуальних запитів переселенців з України юристи відзначають питання адаптації, пошуку житла та роботи, а також влаштування дітей в освітні заклади. Марина Скарбек-Козєтульська звертає увагу, що на всіх польських державних інтернет-ресурсах розміщено безліч інформації з цього приводу. До того ж для зручності мігрантів уся вона перекладена українською мовою. Більше порад можна знайти на сайтах різноманітних неурядових фондів, включно з United for Ukraine, де розміщені докладні інструкції щодо адаптації в Польщі. Зокрема, там можна докладно дізнатися про запроваджену польським урядом програму «40+». Ця програма діє впродовж 120 днів з моменту перетину кордону, тому варто скористатися нею на самому початку перебування в країні. «40+» передбачає, що кожна людина в Польщі, яка бере на себе піклування про українських мігрантів, зокрема надає їм житло, отримує від держави компенсацію у 40 злотих на добу з розрахунку на кожного переселенця. Такою програмою скористалися не лише приватні власники житла, а й чимало міні-готелів та заміських пансіонатів, які надають цілком пристойні умови для проживання протягом перших 120 днів перебування в Польщі. Передбачається, що за цей термін мігранти зможуть знайти собі помешкання для проживання, влаштувати дітей до школи та садочка й потурбуватися про власне працевлаштування.

Пошук і оренда житла

Серед основних юридичних складнощів, з якими стикаються українці за кордоном, юристи називають саме пошук і оренду житла. Адже в Польщі існує спеціальна процедура найму квартири, тонкощі якої відомі навіть не всім польським орендодавцям. Тому тут часто може знадобитися кваліфікована юридична допомога. Слід також звернути увагу, що більшість квартир у країні здаються одразу на річний термін, і це оформлюється нотаріально. Тому в разі якщо орендар захоче виїхати з помешкання передчасно, він змушений буде розрахуватися за весь строк.

Ринок праці у Польщі

Чимало питань виникає в переселенців і щодо місцевого ринку праці, який у Польщі має суттєві відмінності від українського. За польським законодавством існує одразу кілька типів трудових угод, які підписуються під час працевлаштування. Головні з них — це стандартний трудовий контракт, а також цивільно-правова угода, яка зазвичай є простішою для виконання як роботодавцем, так і самим працівником. Тому юристи радять звернути увагу саме на неї. Завдяки такій угоді, зокрема, буде легше врегулювати питання належних умов праці або невиплати заробітної плати, оскільки в Польщі, на жаль, також трапляються недобросовісні роботодавці, і такі випадки не є поодинокими.


Зрештою, головна порада — це не нехтувати можливістю звернутися до юриста в разі виникнення будь-яких життєвих питань, що можуть з’явитися в переселенців під час перебування в Польщі. Це допоможе уникнути чималої кількості проблем, з якими невідворотно стикається людина, опинившись у новому, незнайомому середовищі. Тим паче, що за довгі місяці війни в Польщі з’явилося чимало некомерційних фондів та різних волонтерських організацій, які зможуть допомогти не лише кваліфіковано, а й абсолютно безоплатно.

Більше дізнатись про перелік актуальних запитів у Польщі можна за посиланням на відео YouTube-каналу UFU global.

 

Тэги:   Украина, Польша

Похожие новости
Комментарии

comments powered by Disqus
Мы в социальных сетях: